Nowy dworzec Poznań Główny

18.02.2011 22:17
Autor: PKP

Nowoczesna, ażurowa konstrukcja, obejmująca nowy dworzec kolejowy PKP, PKS i przystanek miejskiej komunikacji tramwajowej. Do tego obiekty biurowe, parkingi, hotel i galeria handlowa - to wszystko powstaje na terenie obecnego dworca i w najbliższej okolicy jako Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny. Wartość inwestycji to ok. 160 mln euro.

Poznań Główny - wizualizacja

Poznań Główny
wizualizacja

Poznań Główny - wizualizacja

Poznań Główny
wizualizacja

Poznań Główny - wizualizacja

Poznań Główny
wizualizacja

Umowa inwestycyjna pomiędzy PKP S.A. i węgierską firmą TriGranit została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. O realizację kontraktu starało się łącznie siedem firm, specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości. TriGranit wybrany został w drodze niezależnych rokowań.

PKP S.A. wnosi do inwestycji tereny o powierzchni 4 hektarów w centrum miasta. Firma TriGranit angażuje niezbędny kapitał finansowy, wnosi projekt inwestycji uzgodniony z Miastem Poznań i w kolejnym etapie zdobywa niezbędne pozwolenia.

Obecnie strony koncentrują się na zdobyciu wszystkich pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy nowego dworca, który powstanie w pierwszym etapie inwestycji. Wartość tej części projektu to ok. 110 mln złotych. Prace budowlane mają rozpocząć się w pierwszej połowie 2011 roku, a zakończą w drugim kwartale 2012 roku - jeszcze przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej - Euro 2012.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznania powstaje na obszarze 9 ha. Jego poszczególne elementy zlokalizowane zostaną na trzech poziomach. Centralnym punktem będzie nowoczesny dworzec kolejowy, położony nad torami. Nowy dworzec (7 tys. m2) ma stanowić funkcjonalne przedłużenie Centrum Handlowego. Na poziomie 0 zaplanowano terminale autobusowe wraz z kasami i biurami operatorów, połączone z dworcem kolejowym windami i ruchomymi platformami. Na poziomie +1 zorganizowane zostanie centrum obsługi pasażera kolei. Wszystkie elementy Centrum łączyć się będą z parkingami i galerią handlową. Wokół powstanie sieć nowych ulic, które ułatwią dojazd, zarówno na poziomie 0 jak i +1, poprzez podjazd z Mostu Dworcowego.

Przy budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu firma TriGranit wykorzysta doświadczenia, zaczerpnięte z podobnych projektów zrealizowanych w innych częściach Europy: West End City Center w Budapeszcie oraz Emonika City Center w Ljubljanie. Tam z sukcesem przekształcono dworce kolejowe w nowe centra miast. Do Polski TriGranit przenosi swoje doświadczenie i wieloletnie zaangażowanie, które razem z PKP S.A. stworzy nowoczesne centrum miasta i miejsce spotkań dla mieszkańców Poznania.

Autorem projektu i koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture, autorem projektu architektoniczno-budowlanego poznańska Pracownia Pentagram Architekci.

PLANOWANY HARMONOGRAM INWESTYCJI ZCK

  1. Uroczysta inauguracja inwestycji w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - 23 marca 2011 r.
  2. Rozpoczęcie prac budowlanych - maj 2011 r.
  3. Wmurowanie kamienia węgielnego - czerwiec 2011 r.
  4. Otwarcie dworca kolejowego PKP dla podróżnych - 30 maja 2012 r.
  5. Otwarcie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (zakończenie inwestycji) - druga połowa 2013 r.

 

 

Flash is required!

Poznań Główny - wizualizacja